Wydawca treści Wydawca treści

Leśnictwo Bielawa

 

LEŚNICTWO BIELAWA

 

     Nazwa leśnictwa  została przyjęta od wsi Bielawa Dolna, której mieszkańcy zajmowali się bartnictwem, węglarstwem, produkcją smoły drzewnej. Wieś silnie związana z lasem - w XIX wieku istniała we wsi duża składnica drewna i tartak.

      Leśnictwo Bielawa jest najbardziej wysuniętym na północny-zachód leśnictwem Nadleśnictwa Pieńsk. Na północy graniczy z Nadleśnictwem Ruszów natomiast  zachodnią granicą leśnictwa jest granica państwa na Nysie Łużyckiej.  Powierzchnia wynosi 1443 ha i obejmuje lasy zwartego kompleksu Puszczy Zgorzelecko – Bolesławieckiej  położone wokół wsi Bielawa Dolna.

     W leśnictwie panuje niepodzielnie sosna gdzieniegdzie poprzetykana białą brzozą .Jedynie  nad Nysą Łużycką możemy spotkać  fragmenty lasów łęgowych z dębami i lipami. Wiosną w Bielawskich lasach kwitną białe przebiśniegi, niebieskie cebulice i błękitny barwinek. Latem w miejscach prześwietlonych można podziwiać wysokie, różowe kwiaty naparstnicy purpurowej. Miesiąc lipiec zaprasza do lasu jagodami a miesiąc wrzesień grzybami. Pod koniec sierpnia wzdłuż dróg, duktów leśnych i szlaków komunikacyjnych zakwitają wrzosy. Uważny turysta może spotkać tutaj spacerujące na łąkach  żurawie, zobaczyć jelenia, sarnę a teraz coraz częściej również zająca. Całość leśnictwa położona jest na obszarze „Natura 2000".

       Spacerując po lesie możemy napotkać pozostałości po działaniach II Wojny Światowej w postaci licznych okopów, szczególnie w lasach położonych wzdłuż Nysy Łużyckiej. To tutaj właśnie 15 kwietnia 1945 roku miało miejsce forsowanie Nysy Łużyckiej i zdobycie jej zachodniego brzegu przez 8 Dywizję Wojska Polskiego.

         Współczesna Bielawa ma ciekawych mieszkańców. Rzeźbiarzy – Panów Mieczysława Grabuńczyka i Tadeusza Skoczylasa, którzy czynnie współpracują w ramach działań edukacyjnych Centrum Edukacyjnego Nadleśnictwa Pieńsk   przy szkółce leśnej w Bielawie Dolnej. Szczególnie w organizowanych dla dzieci  przez Centrum Edukacyjne  warsztatach rzeźbiarskich i zajęciach lepienia w glinie.

        Leśnicy zapraszają do odwiedzenia naszego Centrum Edukacyjnego jak i skorzystania z przeprawy mostem pontonowym przez Nysę Łużycką celem odwiedzenia po stronie niemieckiej KULTURINSEL ( niemieckiego parku rozrywki ), z którym Nadleśnictwo Pieńsk również współpracuje.

      

 

 

 

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Łowiectwo

Łowiectwo

OŚRODEK HODOWLI ZWIERZYNY NADLEŚNICTWO PIEŃSK

W Nadleśnictwie Pieńsk od 1999 roku ponownie funkcjonuje Ośrodek Hodowli Zwierzyny wchodzący w obwód łowiecki nr 73 wraz z OHZ Ruszów. OHZ Pieńsk obejmuje obszar lasów Puszczy Zgorzeleckiej o powierzchni
7547 ha znajdujących się na obrębie leśnym Pieńsk. Lesistość OHZ wynosi 86% a pozostałe 14% (dających w sumie 8779 ha) stanowią przyległe tereny nie leśne. Przeważający typ lasu stanowi bór mieszany świeży z przeważającą sosną i domieszką innych gatunków liściastych.

Nadleśnictwo Pieńsk jest w posiadaniu kwatery myśliwskiej, która znajduje się w miejscowości Bielawa Dolna w odległości 8 km od siedziby Nadleśnictwa. Kwatera oferuje 5 miejsc noclegowych w 3 pokojach oraz salon myśliwski z jadalnią, miejscem wypoczynkowym i aneksem kuchennym.

Budynek kwatery wraz z zabudowaniami gospodarczymi położony jest na skraju lasu zapewniając ciszę, relaks i świeże powietrze.

W zapleczu zabudowań znajdują się również kojce dla czworonogów i garaż na pojazdy gości.

Na terenie OHZ znajduje się wiele poletek łowieckich wraz ze stanowiskami urządzeń łowieckich takich jak : ambony, wyżki, stanowiska przenośne gwarantujące duże powodzenie w polowaniu na różne gatunki zwierzyny łownej.

W łowisku występuje licznie jeleń szlachetny, sarna, dzik oraz drapieżniki takie jak : lis, jenot, norka amerykańska, borsuk.

Na obszarze puszczy występuje również największy gryzoń polski czyli bóbr, który nie jest na liście zwierzyny łownej, ale za to jest mistrzem inżynierii wodnej, zapewniający utrzymanie na odpowiednim poziomie nawodnienie terenów leśnych.

Inwentaryzacja zwierzyny łownej w marcu 2023 roku.

Jeleń szlachetny - 286 szt.

Sarna - 175 szt.

Dzik - 4 szt.

Planowana liczebność przed okresem polowań 2023/2024.

Jeleń Szlachetny - 332 szt.

Sarna - 210 szt.

Dzik - 12 szt.

Liczba zwierząt zaplanowanych do pozyskania 2023/2024.

Jeleń szlachetny - 45 szt.

Sarna - 14 szt.

Dzik - 4 szt.

Ośrodek prowadzi wzorową gospodarkę łowiecką, zapewniającą zwierzynie odpowiednią bazę żerową w obrębie biotopu, menu zwierzyny leśnej  jest bardzo urozmaicone i uzupełniane dodatkowo o wykładaną  sól w lizawkach zapewniającą niezbędne mikroelementy pokarmowe.