Wydawca treści Wydawca treści

Leśnictwo Godzieszów

LEŚNICTWO GODZIESZÓW

 

            Leśnictwo Godzieszów położone jest na terenie 3 powiatów: zgorzeleckiego, bolesławieckiego oraz lubańskiego i obejmuje swoim zasięgiem takie wsie jak: Godzieszów, Henryków Lubański, Bielawa Górna, Strzelno, Gronów, Sławnikowice oraz Wyrębę.

            Największy kompleks lasu położony jest pomiędzy wsiami : Godzieszów, Henryków Lubański oraz Bielawą Górną. Jest to najbardziej zróżnicowany obszar zarówno pod względem przyrodniczym jak i geologicznym. Na obszarze tym znajdziemy przeważające drzewostany sosnowe na siedliskach borowych z ubogą roślinnością jak również drzewostany świerkowe, dębowe bądź mieszane zajmujące bogate siedliska lasowe z bardzo różnorodną roślinnością runa leśnego i podszytu. Bardzo często można napotkać podmokłe połacie lasu a nawet zabagnione.

       We wsi Godzieszów ma swoje źródło rzeka Czerna Mała, która jest jednym z dopływów Czernej Wielkiej. Obie rzeki płyną równolegle do Kwisy przez obszar Borów Dolnośląskich i łączą się w miejscowości Iłowa.

       Bogactwo ekosystemów leśnych oraz ich różnorodność sprzyja występowaniu wielu gatunków zwierząt i roślin. Na uwagę zasługuje fakt, że w kompleksie tym stale przebywa znaczna populacja jeleni, pomimo braku bezpośredniego połączenie z Puszczą Zgorzelecko - Bolesławiecką. Oddzielenie od Puszczy w głównej mierze spowodowane jest przebiegiem wzdłuż północno-zachodniej granicy leśnictwa ważnych szlaków komunikacyjnych . Przez teren leśnictwa Godzieszów przebiega niedawno wybudowana autostrada A4 oraz droga krajowa nr 94, które tworzą transeuropejski korytarz komunikacyjny.

       Postęp technologiczny widoczny jest zarówno w przypadku rozwoju sieci transportowych jak również w postępie technologicznym przy pracach leśnych.   

       Śmiało jednak można stwierdzić, że przyroda doskonale sobie radzi z działalnością człowieka, zachowując swoje piękno oraz bogactwo fauny i flory.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Łowiectwo

Łowiectwo

OŚRODEK HODOWLI ZWIERZYNY NADLEŚNICTWO PIEŃSK

W Nadleśnictwie Pieńsk od 1999 roku ponownie funkcjonuje Ośrodek Hodowli Zwierzyny wchodzący w obwód łowiecki nr 73 wraz z OHZ Ruszów. OHZ Pieńsk obejmuje obszar lasów Puszczy Zgorzeleckiej o powierzchni
7547 ha znajdujących się na obrębie leśnym Pieńsk. Lesistość OHZ wynosi 86% a pozostałe 14% (dających w sumie 8779 ha) stanowią przyległe tereny nie leśne. Przeważający typ lasu stanowi bór mieszany świeży z przeważającą sosną i domieszką innych gatunków liściastych.

Nadleśnictwo Pieńsk jest w posiadaniu kwatery myśliwskiej, która znajduje się w miejscowości Bielawa Dolna w odległości 8 km od siedziby Nadleśnictwa. Kwatera oferuje 5 miejsc noclegowych w 3 pokojach oraz salon myśliwski z jadalnią, miejscem wypoczynkowym i aneksem kuchennym.

Budynek kwatery wraz z zabudowaniami gospodarczymi położony jest na skraju lasu zapewniając ciszę, relaks i świeże powietrze.

W zapleczu zabudowań znajdują się również kojce dla czworonogów i garaż na pojazdy gości.

Na terenie OHZ znajduje się wiele poletek łowieckich wraz ze stanowiskami urządzeń łowieckich takich jak : ambony, wyżki, stanowiska przenośne gwarantujące duże powodzenie w polowaniu na różne gatunki zwierzyny łownej.

W łowisku występuje licznie jeleń szlachetny, sarna, dzik oraz drapieżniki takie jak : lis, jenot, norka amerykańska, borsuk.

Na obszarze puszczy występuje również największy gryzoń polski czyli bóbr, który nie jest na liście zwierzyny łownej, ale za to jest mistrzem inżynierii wodnej, zapewniający utrzymanie na odpowiednim poziomie nawodnienie terenów leśnych.

Inwentaryzacja zwierzyny łownej w marcu 2023 roku.

Jeleń szlachetny - 286 szt.

Sarna - 175 szt.

Dzik - 4 szt.

Planowana liczebność przed okresem polowań 2023/2024.

Jeleń Szlachetny - 332 szt.

Sarna - 210 szt.

Dzik - 12 szt.

Liczba zwierząt zaplanowanych do pozyskania 2023/2024.

Jeleń szlachetny - 45 szt.

Sarna - 14 szt.

Dzik - 4 szt.

Ośrodek prowadzi wzorową gospodarkę łowiecką, zapewniającą zwierzynie odpowiednią bazę żerową w obrębie biotopu, menu zwierzyny leśnej  jest bardzo urozmaicone i uzupełniane dodatkowo o wykładaną  sól w lizawkach zapewniającą niezbędne mikroelementy pokarmowe.